Պատմության մեջ առաջին անգամ Միացյալ Նահանգների գլխավոր քաղաքական կուսակցության անդամների շարքում կան մի քանի կանայք, որոնք հայտարարել են, թե առաջադրվելու են որպես նախագահի թեկնածու: Այնուամենայնիվ, հեռուստատեսությամբ իրականացվող հարցումները, չնայած անցյալ տարվա աշնանը Կոնգրեսում կանանց հսկայական ներհոսքին, կասկածի տակ են դնում, թե արդյոք ԱՄՆ-ն երբևէ պատրաստվում է երկրի բարձրագույն ղեկավարի պաշտոնում կին թեկնածուի ընտրել: Այս մասին հաղորդում է «Harvard Business Review»-ն:
2012-ին անցկացված վերլուծությունները փաստում են, որ ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող կանայք իրենց գործունեությամբ նույնքան արդյունավետ են, որքան տղամարդիկ: Փաստորեն, չնայած տարբերությունները էական չէին, կառավարչական իրավասություններ իրականացնողների գերակշիռ մասում կանայք վիճակագրորեն զգալիորեն ավելի բարձր մակարդակի վրա էին, քան տղամարդիկ:
Վերջերս այդ հետազոտությունը թարմացվել է՝ 360 աստիճան գնահատականների շտեմարանի շրջանակներում, որում անհատներին խնդրում են գնահատել յուրաքանչյուր ղեկավարի արդյունավետությունն ընդհանուր առմամբ և դատել, թե որքանով են նրանք ուժեղ հատուկ իրավասությունների տեսանկյունից, և ունեցել են նման եզրակացություններ. ղեկավար կազմի կանայք ընկալվում են նույնքան, եթե ոչ ավելի կոմպետենտ, որքան իրենց արական սեռի գործընկերները:
Այդուհանդերձ, անհանգստացնող փաստն այն է, որ բիզնեսում կառավարչական բարձր դերերում կանանց տոկոսը մնացել է համեմատաբար կայուն. «Fortune»-ի 500 գործադիր տնօրենների միայն 4,9%-ն են կանայք, իսկ «S&P»-ի 500 գործադիր տնօրենների՝ 2%-ը:
Իհարկե կան բազմաթիվ գործոններ, որոնք նպաստում են բարձր պաշտոններում կանանց քանակի պակասությանը: Դարեր շարունակ կանանց նկատմամբ դրսևորվող լայնածավալ մշակութային կողմնակալությունները և կարծրատիպերը դանդաղորեն մահանում են: Մարդիկ երկար ժամանակ վստահ էին, որ կանայք չեն ցանկանում համալրել համապատասխան կառույցի բարձրագույն շարքերը: Բազմաթիվ հետազոտություններ ցույց են տվել, որ չգիտակցված կողմնակալությունը նշանակալի դեր է խաղում որոշումների կայացման գործում, ինչը նույնպես նպաստում է առանցքային պաշտոններում գտնվող կանանց ցածր թվին:
Ընթացիկ տվյալները ներկայացնում են նույնիսկ ավելի համոզիչ ապացույցներ, որ այդ կողմնակալությունը սխալ է և անտեղի: Կանայք իրենց մենեջերների, մասնավորապես`իրենց տղամարդ մենեջերների կողմից, յուրաքանչյուր հիերարխիկ մակարդակում և կազմակերպության գրեթե ցանկացած ոլորտում ընկալվում են մի փոքր ավելի արդյունավետ, քան տղամարդիկ: Սա ներառում է ավանդաբար արական` ՏՏ, վիրահատությունների, օրենքի ոլորտները:
Հետազոտության արդյունքների համաձայն, կանանց մեջ գերազանցորեն դրսևորված են նախաձեռնելու, ճկուն գործելու, ինքնազարգացմամբ զբաղվելու, արդյունքի հասնելու, ամբողջականություն և ազնվություն դրսևորելու ունակությունները:
Տղամարդկանց մեջ լավագույնս դրսևորվում է երկու կարողություն. «ռազմավարական հեռանկարի զարգացումը» և «տեխնիկական կամ մասնագիտական փորձաքննությունը»: