ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր հանդիպումներ է ունեցել Ռուսաստանի հայկական և ադրբեջանական համայնքների ներկայացուցիչների հետ։ Այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Ըստ հաղորդագրության` բանակցություններն ընթացել են «Ռուսաստանի հայերի միություն» համառուսաստանյան հասարակական կազմակերպության նախագահ Արա Աբրահամյանի և «Կիևի հրապարակ» ՍՊԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ Գոդ Նիսանովի հետ:
Նշվում է, որ հանդիպումների ընթացքում ընդգծվել է Երևանի ու Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում համայնքների ներդրման անհրաժեշտությունը:
Կողմերը քննարկել են հայկական և ադրբեջանական համայնքների դերը Ռուսաստանի տարածքում ազգամիջյան խաղաղության և համաձայնության պահպանման գործում` գործող օրենսդրությանը համապատասխան:
Նշվեց համատեղ բացատրական և կրթական աշխատանքների կարևորությունը `էթնիկ հողի վրա Ռուսաստանի քաղաքացիների իրավունքների ոտնահարման դեպքերը կանխելու և վերացնելու համար
«Ընդգծվել է, որ ադրբեջանական և հայ համայնքները պետք է կառուցողական ներդրում ունենան Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու համար պայմաններ ստեղծելու գործում», — ասված է Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ: